Dramix® Nedir?
Beton içerisine katılan çelik tellerdir. Farklı çap ve boylarda pazara sunulur. Uçlarından kancalı ve tutkallı çelik teller Dramix® markası altında ürün, marka ve tasarım patentine sahiptir.

Dramix® Nerelerde kullanılır?
Kısıtlı kalmamakla birlikte, temel olarak üç tür uygulamada kullanılır: (1) zemin, şap ve temel betonlarında, (2) püskürtme beton uygulamalarında (tüneller, şev stabilizesi, barajlar gibi), (3) prekast beton dökümlerinde (paneller, beton borular gibi)

Dramix® Nasıl kullanılır?
20 kglık harç içerisinde eriyebilen torbalarda satılan Dramix, beton harcı içerisine karılma sırasında katılır. Dramix harcın içerisine homojen bir şekilde dağılır ve başka herhangi bir yük taşıma donatısına gerek kalmadan kullanılabilen bir beton elde edilir. Betonun dökümü ve uygulanması sırasında herhangi bir ek işlem gerektirmez.

Dramix® betonun içerisine ne kadar ilave edilir?
Beksa Dramix ile ilgili teknik hizmet de vermektedir. Uygulamanın tipine ve betondan istenen özelliklere göre, kullanılacak dozaj ve elde edilecek beton kalınlığı belirlenmelidir. Beksa, bu kapsamda her bir proje için ayrı bir teknik proje oluşturmaktadır. Bu teknik projede Dramix dozajı, beton kalınlığı belirtilirken, elde edilecek betonun yük taşıma kapasitesi ve diğer teknik özellikleri de hesaplanmakta ve müşterilerimize sunulmaktadır.

Dramix® in Avantajları nelerdir?

Pratikte:
Hasır çelik uygulaması için gereken zamandan tasarruf edilir. Örneğin, 10 günde yapılabilen tipik bir zemin beton işi, Dramix ile 7 günde bitirilmektedir. Özellikle tünel veya beton panel ve boru üretimlerinde bu süre çok daha kısalmaktadır. Hasır çelik uygularken, donatının doğru yerde olmasının sağlanması çoğu zaman pratikte mümkün olmamaktadır. Dramix’li betonda donatı her zaman her yerdedir.

Teknikte:
Dramix’li betonun en büyük özelliği esneme özelliğinin artmasıdır. Daha teknik bir dil ile; betonun enerji tutma kapasitesi artar ki, bu yurtiçi ve yurtdışındaki sayısız akademik çalışma ile kanıtlanmıştır.

Dramix ile donatı bütün betona dağıldığı için çatlak kontrolü mükemmel olarak sağlanmaktadır.

Dinamik ve ani yüklemelere karşı Dramix’li beton yüksek direnç gösterir. Özellikle zımbalama etkisine karşı direnci kanıtlanmıştır.

Klasik uygulamalardaki derz açıklığından daha fazla derz açıklığı sağlanır.

Ekonomik olarak:
Betonun dayanıklılığı artar. Dramix’li beton ile, döşeme kalınlığı azaltılır. Dramix ile inşaat süresi kısaltılır. Toplam maliyette %10 – % 15 kadar düşüş elde edilir.