AKRİLİK ZEMİN UYGULAMALARI

AÇIK SPOR SAHASI ALTYAPI TEKNİK ŞARTNAMESİ

HATIL KAZI ÇALIŞMASI

Mevcut araziye saha ölçüleri yerleştirildikten sonra,zemin eğimleri göz önüne alınarak 40 cm. derinliğinde 50 cm. genişliğinde hatıl temel kazıları yapılacaktır.

HATIL BETONU

Kazılan çukurlara 5-6 cm. mıcır serilip sıkıştırılacak üzerine 5 cm. grobeton uygulanarak zemin düzeltilecek ve üzerine ortalama 60 cm. yüksekliğinde 30 cm. genişliğinde Ø 8’lik etriye demiri 25 x 50 cm. ölçülerinde bükülerek 20 cm. ara ile 6 adet Ø 14’lük demire bağlanacaktır. Hatıl, %0.6 saha eğimine göre BS 30 beton dökülecektir. Beton döküldükten sonra, 3 mt.ara ile Ø 52-3 mm’lik çit enkarajları betonun içerisine 40 cm. sokulacak ve 5 cm’i betonun üzerinde kalacak şekilde uygulanacaktır.

Demir uygulamasında, sahanın köşelerine extra L demirlerle güçlendirilecek ve aydınlatma direk temelleri için filizler bırakılacaktır.

KABA DOLGU:

Tabii zemin sıkıştırıldıktan sonra, 15 – 20 cm. muhtelif taşlar, kil ve molozlardan oluşan sıkılaşabilir kırma taş malzemesi 20 cm. kalınlığında, serilip sıkıştırılacaktır.

JEOTEKSTİL:

Zeminde oluşacak dikey çalışma hareketlerini yataya çevirmek ve bitki köklerinin sahayı delmesini engellemek amacı ile,jut bezinden latex dokulu kumaş sahaya serilecektir.

PLENTMİX:

Plentte Mix edilmiş, 0,5 – 1 – 2 ve %5 oranında su ile karıştırılan kırma taş malzemesi, hatıl betonlarının yüzey seviyesinde olacak şekilde sıkışmış hali ile, 4 mm. hata ile uygulanarak asfalta hazır hale getirilecektir.

ASFALT ÖZEL:

%75 0,5, %20 1nolu mıcır ve %4-5 bitüm granürden imal edilmiş elekli makinede 180˚ ile mix edilmiş asfalt, %06 eğilime göre,6 cm. kalınlığında serilerek sıkıştırılacaktır. Su tutma hata payı 2-3 mm’dir.

ÖZEL SU TOPLAMA SİSTEMİ:

Sahanın su toplanan cephesine, hatıl betonunun içinde 30 cm. asfalt kesilerek, 40 cm. derinliğinde alt yapı boşaltılacak, zemine grobeton uygulaması yapılarak % 04 eğim verilecek, Ø 100’lük drenaj borusu suları sahanın dışına yönlendirecek biçimde uygulanacaktır.

3 numara büyüklüğünde dere çakılı doldurulacak asfalt seviyesine 30 mm. 0,5 büyüklüğünde kauçuk parçaları veya aynı büyüklükte quarz kum tanecikleri, poliüretan yapıştırıcı ile karıştırılarak asfaltla hem zemin olacak şekilde uygulanacaktır.

ÇİT:

Mevcut Ø 52’lik ankaraj borularına 5 cm. içeri girecek şekilde Ø 48 / 3 mm’lik borular 4 mt. yüksekliğinde dikilecek, alttan ve üstten klemp veya kurtağzı açılarak borular ezilmeden kaynak yapılacak ve üst yatay borular,dikmelerin tepesini kapatacak şekilde monte edilecek, sadece köşelere ortadan birer adet yatay boru monte edilerek çapraz 6 mm. çelik halatla köşe esneme statikleri sağlanacaktır.

Bir kat antipas 2 marshall lüx yeşil boya sürülerek,net 50 x 50 mm. gözlü 3,5 mm. galvaniz, üstü PVC kapalı tel,deforme edilmeden yerine eksiz olarak takılacaktır.

Alt yataydan 30 cm + 60 cm + 60 cm. aralarla toplam üç adet 4 mm. gergi teli, tellerin arasından geçirilerek, 12’lik galvaniz liftin ile gerilerek bağlanacaktır.

AYDINLATMA:

Hatıl betonlarında filizleri bırakılan yerlere sahanın her iki tarafına 9 mt. – 19 cm. aralarla 6 adet, 80 cm. derinliğinde, 50 x 50 beton dökülerek ortasında Ø 200’lük beton boru koyulacak ve içerisine Ø 114-3,5 mm. 6 mt’lik boru üzerine 89 – 2,5 mm. borudan bükülmüş 92˚ boru kaynatılarak aydınlatma direği yerine dikilecek, beton boru içerisine kalan boşluk betonla doldurulacaktır. Direk yüksekliği sahadan 7 mt. 20 cm. olacaktır. 3 x 2,5 mm’lik aydınlatma kabloları saha dışı, toprak altından PVC boru içerisinden geçirilerek, herhangi bir ek yapılmadan saha kapısı yanında 1 adet polyester pano içerisine toplanacaktır.

Pano içerisinde her lambayı ayrı ayrı kontrol edecek 6 adet W otomat, 1 adet grup kaçak rölesi ve 1 adet pako şalter kullanılacaktır. Lambalar, 1000W, 1200 Lümen Amerikan tip, çevreyi rahatsız etmeyen,özel tenis kortu aydınlatması şeklinde olacaktır.

AKRİLİK KAPLAMA:

Mevcut asfalt yaz sezonu için 7-10 bekledikten sonra, oto yıkama ile kılcal yıkanarak,asfalt yapısından kaynaklanan topraklar temizlenecek,saha kuruduk dan sonra akriliğe gecilecektir.

Yukarıdaki nitelikteki asfalta m² ‘ye 1,5 kg. 2 kat Resurfacer pürüzleri giderme malzemesi uygulanacak üzerine 4 kat Cushıone plus (tenis’e) 1,4kg. 2 kat premix boya, hafif suyla sürme kıvamında m² ‘ye 1 kg. inceltilerek uygulanacak, 1 kat konsantre cila ve 2 kat premix boya standart çizgiler çizilecektir.

AKSESUARLAR:

Önceden yerleri hazırlanmış olan, içten mekanizmalı demir borudan imal edilmiş tenis direkleri, yerlerine takılarak ithal profesyonel ağlar ve orta bantları takılacaktır. İki adet 3’er kişilik zemini tahrip etmeyecek şek,ilde tasarlanmış, dış şartlara uygun ahşaptan imal edilmiş sporcu dinlenme bankı ve hakem sandalyesi sahaya konulacaktır.

ANTRENMAN DUVARI:

Sahanın istenilen cephesine, 6 veya 9 mt. 3 mt. yüksekliğinde 13,5 tuğla ile örülecek, duvar çepeçevre demirli lento betonu ile hatıla bağlanacak, içten ve dıştan tek kat kireçsiz ince sıva ile düzgün bir şekilde sıvanacak ve tenis oynanacak yüzeye özel jotun dış cephe macunu çekilerek kortun orta renginde boyanacak ve 91 cm.den net çizgisi çizilecektir.

GENEL GÖRÜNÜM:

Saha, mevcut çevre peyzajından minimum 10 cm. yükseklikte olup, çevre çitleri ve aydınlatması göz zevkini bozmayacak şekilde tasarlanarak çit statiğinde, çit tellerinin darbeden karşısında bozulmayacak biçimde,ince boru kullanılarak çapraz yerine, çektirme sistemli çelik halat tercih edilmiştir. İstendiği takdirde, kırma amacı ile 2 mt.şerit halinde %50 rüzgar geçirimli sera gölgeliği gerilebilir.

AKRİLİK ZEMİN TEKNİK ŞARTNAMESİ

ALTYAPI İŞLERİ

1.Seçenek : ASFALT ZEMİN;

o Beton hatılın çevrelediği saha içerisine (10-15)cm stabilize malzeme veya plentmix dolgu yapılarak vibrasyonlu silindir ile sıkıştırılır.

o Sıkıştırılan zemin üzerine %0,005(Binde beş) eğim verilerek (5-7)cm sıfır(0) yüzey asfaltı serilir ve silindirlenir.

2.Seçenek : BETON ÜZERİ ASFALT ZEMİN;

o Beton hatılın çevrelediği saha içerisine 5cm(16-22mm) 2’nolu kırmataş serilerek tesviyesi yapılır.

o Tesviyesi yapılan kırmataş üzerine %0,005(Binde beş) eğim verilerek (12-15)cm hasır çelik donatılı BS 20(C-20) hazır beton dökülerek tesviyesi yapılır.

o Beton zemin üzerine (5-7)cm sıfır(0) asfalt yüzey asfaltı serilir ve silindirlenir.

EKİPMANLARIN MONTAJ İŞLERİ

Mapaları yerleştirilmiş zemine projeye uygun olan ekipmanların montajı yapılır.(Basket Potası, Tenis- Voleybol Direkleri, vs.)

AKRİLİK UYGULAMA İŞLERİ

Hazırlık : Kürünü tamamlamış asfalt zemin yüzeyi temizlenerek, toz ve yabancı maddelerden arındırılır.

1.Katman : Uygulanacak malzemenin tutuculuğunu artırmak için yüzeye Primer(Astar) uygulaması yapılır.

2.Katman : Astar uygulamasının ardından zemindeki gözenekleri kapatmak için Resurfecer katmanı uygulanır.

3.Katman : Daha sonra zemine üç Kat Coushion(Toz SBR Karışımı) uygulanarak Elastik katman oluşturulur.(İsteğe bağlı olarak tek kat veya üç kat yapılır)

4.Katman : Oluşturulan katman üzerine iki Kat Akrilik boya uygulaması yapılır.

5.Katman : Akrilik boya üzerine projeye uygun olarak oyun çizgileri çizilir ve saha kullanıma hazır hale getirilir.

PVC ZEMİN UYGULAMALARI

PVC ZEMİN

Yaşadığımız mekanlarda, estetik, bütünlük ve malzemenin fonksiyonelliğini bir arada sunabilen PVC ve Linolyum zemin

kaplamalarının pek çok avantajı varıdır.

Çevre koşullarından gelecek zararlı etkilere ve aşınmalara dayanıklıdır.

Son derece hijyeniktir, üzerinde bakteri barındırmaz.

Zengin renk ve model seçimine sahiptir.

Uygulaması kolay ve hızlı, temizliği pratik ve ekonomiktir.

Çevrecidir, yeniden işlenebilir ve yeni zemin kaplamalarının üretiminde kullanılabilir.

Uygulama Alanları

Sağlık kurumları (Hastaneler, sağlık ocakları, dispanserler, vb.)

Eğitim kurumları (Okullar, anaokulları, yatakhaneler ve kreşler, vb.)

Devlet kurumları

Ofisler

Oteller

Alışveriş merkezleri

Kapalı spor salonları

SPOR ZEMİN

Spor alanları bir binadaki zeminlerin sadece bir kısmıdır. Değişik çevrelerin gerek spor zeminlerinden, gerekse diğer

zeminlerden beklentileri farklıdır.

Spor salonlarının zeminleri diğer zeminlerden farklı olarak bir çok ihtiyacı karşılamak zorundadır. Bu nedenle spor sistemlerinin

değişik tipleri mevcuttur ve bunları üç kategoriye ayırmak mümkündür:

Noktasal elastik sistem

Bölgesel elastik sistem

Kombine sistem

TARİHÇE VE VİZYONUMUZ:Firmamız 20 yılı aşkın bir süredir endüstriyel zemin uygulama alanında faaliyet göstermektedir .Kurulduğu günden bugüne inşaat sektöründe kendisini kanıtlamış ve bu konuda kendisinden fazlası ile söz ettirmiştir. Yaptığı işlerde müşteri memnuniyetini ve iş kalitesini ön planda tutan firmamız, özellikle endüstriyel zemin kaplamalarında uzmanlaşmış olup bu alanda ülkemizin sayılı kuruluşlarından birisi olmayı başarmıştır. Bu başarımızın sırrı uzman ekip, kaliteli hizmettir.

Kaan Zemin olarak Türkiye genelinde 5 milyon m2 yi aşkın referansımızla, siz değerli müşterilerimizi arkamıza alarak bu alanda var olduğumuzu dünyaya da kanıtlayacagız. Şirket olarak çok geniş ekip ve ekipmanlara sahip olduğumuz için aynı anda birçok ayrı şantiyede hizmet verebilmekteyiz. Bugüne kadar ülkemizin saygın kuruluşlarından birçoğu zemin kaplamalarında Kaan zemini tercih etmiştir.

Bunun ana nedeni firmamızın göstermiş olduğu titizlik ve kaliteli işgücüdür. Kaan zemin teknolojinin bütün yeniliklerinden faydalanmakta olup uygulamalarına bunu başarıyla yansıtmaktadır.

Hedefimiz; Kaan zemin Türkiyede endüstriyel zemin teknolojisini geliştirerek ve uluslarasarı normlarda ser yüzey sertleştiricileri ve epoksi kaplamaları yaparak bu konudaki hedefine ulaşmıştır.

Türkiyede ve yurt dışında profesyonel olan kuruluşlarla birlikte çalışıp güven ve tecrübe kazandıktan sonra inşaat ince işlerindede bir çok projeye başarılı taşeron imzasını atarak sektördeki vizyonunu genişletmiştir ve globalleşen dünyanın bir çok ülkesinden yeni projelerde yer alarak büyüme hedeflerine devam edicektir.

Bu amacımıza ulaşmamızdaki en önemli etken siz degerli müşterilerimizin memnuniyeti olacaktır.

Şap ve Beton

Daire Şapı, Saha Betonu, Otopark Şapı, Yol ve Kaldırım Betonu gibi uygulamalarda hizmet veren ZAPYAPI, bir telefon uzağınızda. Beton zemin uygulamalarında örnek gösterilen firmamız, son sistem teknik ekipmanlara ve işinin ehli ustalara sahiptir.

Zemin Şap Uygulama

Zemin şapı tesviye betonunun üzerine 4-7 cm kalınlığında dökülür. Şap betonu kullanım amacı ise: Tesisatın üstünün örtülmesi, zeminin izolasyonu, tüm zeminin aynı teraziye (hizaya) getirilmesi, güzel bir görünümün elde edilmesi, fayans veya parke gibi uygulamaların düzgün bir zemine oturtulması için yapılan beton uygulaması dır.

Helikopterli Şap

Helikopterli şap uygulaması geniş ve çok amaçlı kullanılan alanlarda uygulanmaktadır. Helikopterli şap uygulamasının en önemli özelliği tektip boşluksuz, düz bir beton elde etmektir. Yüzeyin maruz kalacağı şiddete göre sertleştiriciler kullanıldığından, istenilen zeminde uygulanabilen sağlıklı bir yöntemdir. Zemin pürüzsüz ve parlak olduğundan sızdırmazlık özelliği taşır. Beton çimento esaslı olduğundan, helikopter vurulduğunda aşınma ve tozuma minimize edilmiş olur. Helikopterli şap Zeminlere; sağlamlık, renklilik ve görsellik katmaktadır. Bu sayede uzun ömürlü ve kullanışlı alanlar tasarlanmış olmaktadır.

helikopterli-sap-epoksi

Saha Betonları

Saha betonları veya Endüstriyel Beton Uygulamaları, dökülecek betonun içine gerektiğinde elyaf ya da çelik teller karıştırılmalıdır. Yüzey sertleştirici de dayanım açısından bir diğer önemli husustur. Derzlerin kesimi en az beton kalınlığının 1/3’ü oranında olmalıdır. Derz aralıklarında maksimum 5×5 oranında olmalıdır. Saha betonlarında, betonlanacak saha alt dolgusunun en az 25 cm. kalınlığında olması, uygun dolgu malzemesi kullanılmış olması, dolgu malzemesinin sıkıştırılan zeminde %20’den az nem oranında ve en az %95 modifiye proktor ölçüsünde sıkıştırılmış olması saha betonu alt hazırlığı için gerekli unsurlardır.

Yol Betonları

Yol betonlarında uygulama yapılırken, ağır tonajlı araçların hareketleri göz önünde bulundurulmalı, zeminde mutlaka çelik hasır veya donatı demirleri kullanılmalıdır.

zemin-beton-izmir

Şap neden atılır?

Şapın kullanılmasındaki ilk amaç, tesviye betonu dökülmüş yüzeyi dış etkenlerden korumak olarak ifade ediliyor. Akabinde ise kullanılan alanın kullanım süresini uzatmak; özel amaçlar için kullanılacak alanların özelliğine uygun yer kaplaması yapmak şeklinde sıralanıyor.

Şap nerelerde kullanılır?

Su ve nem etkisinde bulunan yerler, Açık ve kapalı otoparklarda, Fabrika iç ve dış sahalarında, Açık spor alanları, kapalı spor salonları, Sergi ve gösteri salonları gibi alanlar…

İnşaatta şap nasıl atılır?

İnşatta şap atmak, teknik şartnameye göre ve şap dökme sırasına göre yapılıyor. Belirlenmiş kurallara göre atılmayan bir şap yapıya ciddi zararlar vereceği gibi, aynı zamanda yaşam konforunu ciddi derecede olumsuz etkileyecektir.

Şap Atma (1)-1024×768

Şap Dökme Teknik Şartnamesi

1-) Şap yapılması öncesi uygulama yapılacak alanın temizliği yapılacaktır. (alçı,harç artığı,beton kırığı gibi…)

2-) Şap yapılması öncesi uygulama yapılacak alan sulanacaktır.

3-) Anolar önceden hazırlanmış +1.00 kotuna uyularak 5cm yüksekliğinde çekilecektir.

4-) Her ano çekiminden sonra kontrolu işveren tarafından yapılarak şap imalatına geçilecek.

5-) Şap imalatı biten yerler 12 saat sonra sulanacaktır.

6-) Şap imalatı mastarında,kotunda ve terazisinde yapılacaktır.

7-) İmalatı engelleyen yerler bildirilecektir.

😎 Şap harcı 250 doz olarak yapılacaktır.

9-) Makineli yapılan şaplarda tepsi+bıçak kullanılacaktır.

10-) Şap imalatı yapılan yerde elektrik,tesisat boruları korunacak zarar verilmeyecektir.

11-) İmalat süresince diğer bitmiş imalatlara zarar verilmeyecek, gerekirse korumaya alınacaktır.

12-) Teknik şartname kapsamındaki pozların ölçümünde bitmiş net yüzey ölçüleri esas alınmaktadır.

13-) İş bitiminde imalat yapılan yerlerin temizliği yapılacaktır.

Saha Beton Uygulamaları

Saha betonlarında uygulama yapılırken ağır tonajlı araçların (kamyon, tır, otobüs vs) hareketleri göz önünde bulundurulmalı ve zeminde mutlaka çelik hasır, donatı demirleri ve vibratör kullanılmalıdır. Daha ağır işlerde çift hasır araya sehpa konularak bütünleşmesi amaçlanır. Saha betonlarında trafik yoğun ise aşınma da fazla olacağından, dökülecek betonun içine gerektiğinde elyaf ya da çelik teller karıştırılmalıdır.

Zemin betonu uygulamalarında yüzey hazırlığı, zemin betonu cinsine göre muhtelif farklılıklar göstermektedir. Saha betonlarında, betonlanacak saha alt dolgusunun en az 25 cm. kalınlığında olması, uygun dolgu malzemesi kullanılmış olması, dolgu malzemesinin sıkıştırılan zeminde %20’den az nem oranında ve en az %95 modifiye proktor ölçüsünde sıkıştırılmış olması saha betonu alt hazırlığı için gerekli unsurlardır.